srpen, 2021

23srp19:0022:00Cestopisná přednáška: O Švýcarsku19:00 - 22:00

Podrobnosti události

Švýcarskem nejen po kolejích.

Fakta

– Statut země: neutrální
– HDP: 5. nejbohatší země světa
– Index životní úrovně: 2. nejvyšší na světě
– Úřední jazyky: 4 (němčina, francouzština, italština, rétorománština)
– Vláda: na 3 úrovních (státní, kantonální, obecní)
– Rozhoduje: referendum = občan je nejvyšší suverén

A dopravní systém? Geniální. Vlaky, lodě a poštovní autobusy na sebe navazují bez velkého čekání. Nádraží, vlaková i autobusová a kotviště lodí jsou vždy blízko sebe. V téhle zemi nepotřebujete auto, stačí využít dopravní systém. Představíme si nejpomalejší rychlík světa, UNESCO chráněný express, nejvýše položené železniční nádraží v Evropě, místo, kde se točil James Bond a horské průsmyky nejen pro ty, co jezdí autem.

Ta země je krásná, věříme, že uvěříte.

Švýcarskem vás provede

Martina Koch Skalová
cestovatelka a průvodkyně

Pochází ze severočeského Mostu a je ročník, který měl první 8-mi letou školní docházku a ve výuce množiny. Od malička se těšila na každou cestu a odnikud se jí nechtělo zpět. Maminka jí říkala „cestovatel Holub“. V dětství sjezdila všechny školy v přírodě, v zimě na jarní prázdniny na lyže a v létě na tábor. Než se otevřely hranice, stihla během základní školy cestu do bývalé Jugoslávie, bývalého Východního Německa a bývalého Sovětského svazu. Bohužel jiné možnosti tehdy nebyly.

První cesta na západ pak byla naprostým zlomem a šokem, když vystoupila po hodině letu ve švýcarském Zürichu. Měsíční dovolená se pak nesla v duchu „pusa dokořán a spadlá čelist“. Zemi navštívila po roce znovu a po návratu do Čech se rozhodla. Dala výpověď a odešla do Švýcarska, tehdy jak jinak, než na černo pracovat a žít. S perfektní znalostí ruštiny a jen pár slovy německy nebyl začátek v zemi polyglotů a 4 oficiálních jazyků, mezi které ale ruština nepatřila lehký. Za 3 měsíce ovládala tzv. Hochdeutsch (spisovně německy), 5. měsíc dialekt. Jeden z těch pomalejších, Bärndütsch, ale se svou povahou (jsi moc rychlá, nebuď zbrklá) Švýcaři nechápali, jak může být z Bernu, když jí ta pusa takhle jede. A to byla ta satisfakce. Věřili, že je jednou z nich.

Když pak jeli s přáteli autobusem do Holandska na slavnosti květin, zjistila, že existuje práce průvodce. A jindy zase, letecky na Mallorce, objevila kouzlo práce delegáta. A tehdy bylo zase rozhodnuto. Po nuceném návratu do Čech byla první cesta za průvodcovskou licencí a už během studia průvodit začala. Letos je to 28. rok v cestovním ruchu s pauzou necelé 4 měsíce, kdy rychle zjistila, že to byl omyl z branže odejít.

Věnuje se evropským, německy mluvícím destinacím, ale Švýcarsko vždy bylo, je, a i zůstane její srdcovou záležitostí.

Martin Koch Skalová

Vstupné na přednášku: 95 Kč

V ceně vstupného je welcome drink v podobě 2 deci moravského vína z vinařství Vajbar Rakvice. Vybrat si budete moci z odrůd Rulandské šedé, Veltlínské zelené, Zweigeltrebe rosé nebo Frankovky, která zrála 3 měsíce v dubovém sudu. Pokud zrovna víno nemůžete (nebo nemusíte), nabídneme skleničku naší výborné domácí limonády.

Vstupenky zakoupíte prostřednictvím portálu Ticketon

Online vstupenky

Více

Čas

(Pondělí) 19:00 - 22:00

Další události

Žádné události