říjen, 2021

04říj(říj 4)19:0030lis(lis 30)10:00Magdalena Urbanová / Password: MU50(říjen 4) 19:00 - (listopad 30) 10:00

Podrobnosti události

V průběhu října vystavuje v galerii naší vinotéky 2 deci Vinohrady svá díla Magdalena Urbanová.

Její kresby a malby představují protiklad k její práci se smaltem, kterému se profesně věnuje téměř třicet let. Práce se šperkařským smaltem vyžaduje trpělivost a téměř vylučuje okamžitou živelnou tvorbu. Potřeba osobnějšího vyjádření je tak realizována pomocí pastelu, akvarelu, akrylu a v posledním roce i oblíbeného oleje. Obrazy vznikají bez předchozích skic, poloautomatickým a intuitivním způsobem. Kresba a malba je částečně ovlivněna i dřívějším studiem etnologie a zlatnictví. Inspirace archetypálními motivy, historií, mytologií i jinými kulturami se v tvorbě projevuje v různých podobách. Téměř každodenní kontakt s kovem při práci se smaltem je příčinou toho, že se zlaté prvky někdy objevují i na malovaných obrazech. Autorka většinou význam svých obrazů blíže nevysvětluje, protože ráda probouzí fantazii a představivost nejen svou, ale i diváků.

Výstava ve 2 deci – Coffee & Wine Art Gallery i aktuální říjnové jubileum autorky je příležitostí k rekapitulaci malířské tvorby posledních pěti let. Velká část vystavených obrazů vznikla v „covidových lockdownech“, kdy bylo dostatek času a klidu k tvorbě i novému objevování techniky oleje. Vzhledem k tomu, že Magdalena bydlí v přímém sousedství 2 deci – Coffee & Wine Art Gallery, jsou obrazy nyní vystaveny jen několik desítek metrů od místa vzniku.

Autorka se smaltu věnuje v praktické i teoretické odborné rovině. Zajímá se o historii této techniky, kterou se snaží propagovat a popularizovat pomocí knih, odborných výstav i kurzů. V letech 2015 – 2019 externě spolupracovala s Technickým muzeem v Brně. Výsledkem byl rozsáhlý projekt „Umění emailu/Technika smaltu“. Výstava, katalog, film, konference a skupinová monografie „Smalt/Email“ u nás poprvé komplexně představily tuto 3 000 let starou techniku. Své oblíbené téma historického smaltu rozvíjí i při současné spolupráci s Národním památkovým ústavem.
Kromě šperků se zaměřuje i na smaltované obrazy a objekty. Vlastní obrazy používá jako předlohy pro vzory digitálně tištěné na hedvábné šátky i autorské šálonáhrdelníky se smaltem.

Výběr z předchozích výstav a aktivit:

2019 “Karátové duše“, Technické muzeum v Brně
2018 „Alchymie smaltu“, skupinová mezinárodní výstava, Galerie KusKovu,  Praha
2017 – 2018 „Umění emailu/ Technika smaltu“, Technické muzeum v Brně. Spoluautorství výstavy, doprovodného katalogu a filmu. Výstava byla věnována historii a technikám smaltu/emailu i  prezentaci vlastní tvorby.
2015 „Hot Stuff“, Galerie KusKovu, Praha,
2014 „In spiro / Ex spiro“  skupinová výstava v Galerii u Kunštátů v Praze
2013 vydání knihy „Smalt ve výtvarné tvorbě – historické a současné techniky“. Grada
2011 „Zasaženi středo – věkem“  skupinová výstava ve Chvalské tvrzi, Praha

Součástí vernisáže bude i hudební vystoupení. Na clavisimbalum zahraje francouzské chansony Kristýna Kosíková

Kontakty:
www.magdalenaurbanova.cz
Magdalena Urbanová, Open Art Studio, Pohořelec 26, Praha 1, 118 00
e-mail: magdalenaurbanova@email.cz

Více

Čas

říjen 4 (Pondělí) 19:00 - Listopad 30 (úterý) 10:00

Další události

Žádné události